Crkva sv. Donata
Udruga Dani Krešimira Ćosića od 1996. ima misiju očuvati povijesno značaje Krešimira Ćosića. Ove godine povodom 30. obljetnice smrti sportskog velikana organizirala je zajedno s partnerima – Grad Zadar, Zaklada Hrvatska za djecu, Hrvatski košarkaški savez, Hrvatski rukometni savez, Hrvatski nogometni savez, Hrvatski vaterpolo savez, Hrvatski tenis savez i Hrvatski odbojkaški savez te uz visoko pokroviteljstvo i financijsku pomoć Vlade Republike Hrvatske, 3-dnevnu manifestaciju koja će po uzoru na njegovo životno djelovanje nastojati približiti mladima sport te sve prednosti koje nosi kao alat za uspješniji i sretniji život.
Drastičan je porast mentalnih bolesti kod djece i mladih. Jedna od glavnih protuteža u prevenciji je bavljenje sportom koje omogućava ispuštanje endorfina, društveno povezivanje s vršnjacima kroz fizičku aktivnost i rješavanje ‘problema’ na terenu. Sport razvija taktično razmišljanje, motivira, poboljšava fizičko i mentalno zdravlje.
U Hrvatskoj je prema dostupnim podacima učestalost mentalnih poremećaja u dobnoj skupini od 10 do 19 godina 11,5 posto, odnosno procjenjuje se da oko 49.272 djevojčica i dječaka živi s nekim od mentalnih poremećaja. Pritom je učestalost nešto veća kod dječaka (10,9 posto) nego kod djevojčica (12,1 posto).
Učestalost mentalnih poremećaja kod djevojčica i dječaka u Europi između desete i devetnaeste godine je 16,3 posto dok je za istu dobnu skupinu na razini svijeta učestalost 13,2 posto. Procjenjuje se da 9 milijuna djece i mladih u Europi, iz ove dobne skupine žive s nekim od mentalnih poremećaja.
U Europi je samoubojstvo drugi najčešći uzrok smrti među mladima u dobnoj skupini od 10 do 19 godina.
Dijagnosticirani poremećaji, uključujući ADHD, anksioznost, autizam, bipolarni poremećaj, poremećaj ponašanja, depresiju, poremećaje prehrane, intelektualne teškoće i shizofreniju, mogu značajno naštetiti zdravlju, obrazovanju, životnim ishodima i sposobnosti djece i mladih da privređuju za život.
Iako je utjecaj na živote djece neprocjenjiv, nova analiza Londonske škole ekonomije u izvješću ukazuje da se izgubljeni doprinos ekonomijama zbog mentalnih poremećaja koji dovode do invaliditeta ili smrti među mladima procjenjuje na gotovo 390 milijardi dolara godišnje.